Motta nyhetsbrev

Rengjøring av utstyr - H1N1 virus

11.09.2009 - sist endret 11.09.2009

Utbruddet av pandemien H1N1, også kalt svineinfluensaen og all omtale rundt den, kan skape usikkerhet hos deltakere på førstehjelpskurs. Det er all grunn til å håndtere slik undervisning på en mest mulig hygienisk måte uansett pandemi eller ikke.

Informasjon til alle førstehjelpsinstruktører.
Utbruddet av pandemien H1N1, også kalt svineinfluensaen og all omtale rundt den, kan skape usikkerhet hos deltakere på førstehjelpskurs. Det er all grunn til å håndtere slik undervisning på en mest mulig hygienisk måte uansett pandemi eller ikke. Først og fremst skjer dette ved å følge nøyaktig utstyrsleverandørenes beskrivelse av rengjøring av treningsdukker. Lærdal Medical AS har lagt ut en link på sine sider som omtaler dette spesifikt.
 
Les mer: http://www.laerdal.no/docid/41898023/document.html.  Bruk av ansiktsduk til dukker er et godt alternativ, men disse skal bare benyttes en gang, d.v.s byttes hver gang man skal starte en ny runde med innblåsningsøvelser, f. eks mellom den isolerte innblåsningsøvelsen og treningen av hele HLR forløpet.

I forbindelse med brystkompresjoner, luftveisundersøkelse, sideleieøving og tilsvarende hvor det oppstår personkontakter, ber vi om at det utøves en meget god håndhygiene, i form av håndvask før og etter øvelsene. Enkle dispensere med desinfeksjonsmidler kan selvsagt benyttes.
Deltakere og instruktører som ikke føler seg friske og mistenker seg for å være smittet, bør avstå fra kurset.